gonzomc.prv.pl - strona głównaStrefa FotografiiStrefa Jana Pawła IIStrefa KsiążkiStrefa WiedzyStrefa Tajemnic
 
     
  MENU GŁÓWNE >>
Strona główna
Strona główna Strefy
 

 

 
  [ STREFA TAJEMNIC - CAŁUN TURYŃSKI ]
  dodano: 14.07.2004, 16:30  |  modyfikacja: 11.12.2009, 21:09
 
  Na temat Całunu Turyńskiego napisano już wiele. Dlaczego zatem wciąż pojawiają się pytania na jego temat. Co sprawia, że jest on tak intrygujący i tajemniczy? Czym właściwie jest Całun Turyński?
 
  Całun Turyński dla chrześcijan jest cenną relikwią będącą świadectwem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jest to płótno, którym było przykryte ciało Chrystusa po jego śmierci i odcisnął się w nim Jego wizerunek. Dziś naukowcy i badacze starają się udowodnić autentyczność tego niezwykle cennego płótna. Ostanie badania szwedzkich naukowców zdają się potwierdzać, że Całun nie jest falsyfikatem. Przemawia za tym kilka znaczących faktów.
 Na powiekach Chrystusa odnaleziono dwie monety, jak się okazało, jedna z nich, bita w latach 29 - 35 miała błąd ortograficzny. Badaczom udało się odnaleźć inne błędnie bite monety z tamtego okresu.
 Ślady wypływu krwi z ran na głowie, po koronie cierniowej są zgodne z rozmieszczeniem tętnic. Układ krwionośny został dopiero odkryty w XVI wieku.
 Badanie wykazały, że sploty nici Całunu pochodzą z rejonów Syrii i Palestyny.
 
  Do tych faktów należy także dopisać kilka wątpliwości i pytań:
- w jaki sposób dokładnie powstał wizerunek?
- czy jest możliwe, że obecny Całun jest repliką? Na przestrzeni wieków powstały trzy takie odbitki.
- gdzie Całun znajdował się w latach 1204 - 1337?
- czy jest możliwe, że Całun jest falsyfikatem, a odciśnięty w nim wizerunek, to według jednej z teorii, wizerunek Leonarda da Vinci?
 
  W 1390 roku papież uznaje Całun Turyński za autentyczne płótno. Do dziś trwają badania i spory nad jego autentycznością. Ostatnie z tych badań zadają się jednak rozwiewać wątpliwości co do prawdziwości Całunu - jest niemalże pewne, że jest to prawdziwe płótno, którym nakryto ciało Chrystusa.
 
 
źródło: www.calun.org./strony/ziarna, www.wikipedia.pl, źródła własne.
 
 
     
www.gonzomc.prv.pl   © Wszelkie prawa zastrzeżone!   Kopiowanie bez zgody autora zabronione!   webmaster: Gonzo Mc